Blog o czasie

VOSTOK - Historia ma znaczenie. Zegarki dla poszukiwaczy prawdziwych przygód!

Vostok to marka zegarków,

których pierwsze modele zostały wyprodukowane w1942 roku. W 2003 roku firmy Vilnius Koliz i Chrystopol Watch podpisały kontrakt zakładając firmę Koliz Vostok. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie nowej serii zegarków, które miały łączyć współczesny design i doskonałą jakość. Tak powstała nowa marka zegarków VOSTOK-Europe, której siedziba mieści się obecnie na Litwie. Już kwietniu 2004 na światowych targach BASEL WORLD zostały zaprezentowane pierwsze modele zegarków VOSTOK-Europe z kolekcją„K3-Submarine”, które od razu stały się bestsellerem. Rok później VOSTOK-Europe zostaje oficjalnym sponsorem wyścigu Murmańsk-Vladivostok Expedition Trophy. Tam VOSTOK sprawdza funkcjonowanie zegarków w wyjątkowo trudnych warunkach otoczenia. 

Na bazie tych doświadczeń powstaje w późniejszym czasie seria zegarków EXPEDITION NORTH Pole-1 , która nawiązuje do osiągnięć badawczych rosyjskich naukowców. Stację polarną otworzono w  1937 roku. Zegarki z tej serii to wytrzymałe i mocne stalowe koperty o szerokości 47 mm i wysokości 17,5mm. Te zegarki są widoczne na nadgarstku. Wszystkie modele serii EXPEDITION mają wodoszczelność na poziomie 20ATM, która pozwala na nurkowanie w akwalungu. Indeksy godzin i wskazówki pokryte są SuperLuminova. 

W 2010 roku VOSTOK-Europe wypuszcza nową kolekcję ANCHAR, stworzoną dla upamiętnienia najszybszej łodzi podwodnej, sowieckiej K-162 „Anchar”, którą osiągnęła prędkość aż 82,8 km/h. Każdy zegarek z serii  ANCHAR do wodoszczelność na poziomie 20ATM lub 30 ATM, z mechanizmem automatycznym SINH35 lub kwarcowym Miyota 6S30. Stalowe mocne koperty z trójwymiarowymi kopertami. Specjalnie wzmocnione i pogrubione szkło jest dodatkowo zabezpieczone obrotowym bezelem. Na indeksach godzin oraz wskazówkach są ampułki z gazem trytowym  GTLS, które mogą podświetlać tarczę całą noc lub w ciemności głębin podczas nurkowania. Dla większej czytelności godziny 12, 3, 6 i 9 widoczne są w kolorze żółtym, reszta będzie widoczna w kolorze zielonym. Obrotowy bezel to doskonały miernik czasu schodzenia podczas nurkowania. Punkt startowy jest pokryty  SuperLuminova. Wzmocnione mocowanie paska poprzez stalowy teleskop zabezpieczony śrubami TORX. 

Każdy zegarek ANCHAR zawiera dwa paski silikonowy i skórzany. Wstrząsoodporna i wodoszczelna walizka może służyć nie tylko jako przechowywanie zegarka. Daje możliwość spakowania wszystkich cennych przedmiotów na wyprawę nurkową, tj. aparat czy dokumenty.

Kolejne osiągnięcie radzieckiej techniki znajduje swoje odbicie w kolekcji LUNOKHOD, zainspirowanej radzieckim podbojem kosmosu. W styczniu 1973 roku Rosja wysłała swój pojazd: LUNOKHOD. Bezzałogowy łazik zrobił zdjęcia i nagrania na księżycu. Kosmiczna 37 kilometrowa podróż tego pojazdu, przekłada się na zegarki VOSTOK-Europe. W kwietniu 2013 roku jeden z zegarków ze szwajcarskim wielofunkcyjnym mechanizmem zostaje wysłany poza stratosferę. Testy na wysokości, dwukrotnie większej od Mount Everest 16680 metrów zdają egzamin. Zegarek przetrwał w temperaturze -44 stopni Celcujsza, promieniowanie Rentgena w jednostkach 1200mkR/h. Tubki trytonowe na indeksach i wskazówkach zapewniają podświetlenie w największych ciemnościach, nawet tych z głębin morskich: zegarki z serii LUNOKHOD posiadają wodoszczelność do 30ATM. Zegarek posiada obrotowy bezel z tradycyjną skalą dla nurków i punktem startowym pokrytym powłoką SuperLuminova. W zegarku użyto zawód helowy, niezbędny podczas nurkowania na większych głębokościach. Służy on do uwalniania cząstek helu z zegarka, przedostających się i gromadzących się w jego wnętrzu pod wpływem występowania długotrwałego wysokiego ciśnienia powietrza. Zegarek męski z serii LUNOKHOD dostaniesz w szczelnej i wstrząsoodpornej skrzynce. W zegarkach zamontowano mechanizmy automatyczne i kwarcowe.

ALMAZ to niezwykła seria zegarków VOSTOK-Europe inspirowana tajnym radzieckim programem kosmicznym. Program ten miał na celu budowę wojskowych załogowych stacji orbitalnych. Ze względu na militarny charakter programu, którego głównym celem był zwiad wojskowy, oficjalnie był on włączony w cywilny program kosmiczny Salut. Z siedmiu stacji Salut umieszczonych na orbicie w latach 1971-1982, trzy należały do programu ALMAZ. Plany stacji kosmicznej ALMAZ powstały w Związku Radzieckim w 1964 r. Początkowo koncepcja polegała na zbudowaniu trzech elementów 20-tonowej stacji kosmicznej, na której miała przebywać trzyosobowa załoga wyposażona w aparaty Agat przeznaczone do wykonywania zdjęć obiektów wojskowych, dużych statków kosmicznych wielokrotnego użytku do przewożenia załóg i ładunków na orbitę i z powrotem na Ziemię i rakiet nośnych Proton, które miały wynosić te stacje i statki transportowe w przestrzeń kosmiczną. Wszystkie rosyjskie stacje kosmiczne zostały zbudowane na podstawie projektu ALMAZ.

VOSTOK-Europe w swojej kolejnej odsłonie tym razem właśnie temu programowi kosmicznych szpiegostw poświęcił serię zegarków. Zegarki męskie z kolekcji ALMAZ to masywne czasomierze. Szerokie na 47mm i grube na 16mm koperty, w których kosmiczna inspiracja ALMAZ jest widoczna. Koperty wykonane są tradycyjnie ze stali, tytanu, ale w tej serii wykonano dwa modele z brązu. Zaletą brązu jest fakt, że kolor koperty dopasuje się indywidualnie po kilku tygodniach noszenia. Pod wpływem utleniania pojawi koperta zmieni kolor i możesz mieć pewność, że drugi taki kolor nie pojawi się u nikogo. Wodoszczelność na poziomie 20ATM umożliwia pływanie dla bardziej zaawansowanych nurków. Każdy zegarek z serii ALMAZ ma utwardzone szkło z dodatkową z antyrefleskem. W kosmicznej kolekcji wykorzystano mechanizm automatyczny NH35A Seiko lub kwarcowy 6S11 z funkcją chronografu. Wszystkie model z automatycznym mechanizmem posiadają szklany dekiel. Zegarki ALMAZ mają do wyboru paski skórzany, NATO lub plecioną bransoletę. Stonowana stylistyka i elegancka kolorystyka będzie idealnie pasowała zarówno na elegantsze okazje, jak i sportowy styl.

TU

Zapisz się do naszego newslettera